Resveratrol Nedir, Yan Etkileri ve Kaynakları Nelerdir?

Resveratrol, her gün biraz şarap içmenin gerçekten sağlıklı olabileceğini düşünen Fransız paradoksu nedeniyle herkesin duyduğu bir polifenoldür. Bununla birlikte, biyo yararlanımı zayıftır ve takviyelerin iddia edildiği gibi çalışma olasılığı düşüktür. Bu makale de resveratrolun ne olduğu, resveratol kaynakları ve yan etkileri hakkında bilgiler bulunmaktadır. Resveratrol Nedir? Resveratrol, 1990’larda bilimsel olarak dikkat çeken küçük bir polifenoldür. […]

Resveratrol, her gün biraz şarap içmenin gerçekten sağlıklı olabileceğini düşünen Fransız paradoksu nedeniyle herkesin duyduğu bir polifenoldür. Bununla birlikte, biyo yararlanımı zayıftır ve takviyelerin iddia edildiği gibi çalışma olasılığı düşüktür. Bu makale de resveratrolun ne olduğu, resveratol kaynakları ve yan etkileri hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Resveratrol Nedir?

Resveratrol Nedir, Yan Etkileri ve Kaynakları Nelerdir?Resveratrol, 1990’larda bilimsel olarak dikkat çeken küçük bir polifenoldür. O zamandan beri, takviye üreticileri ve haber kuruluşları tarafından çok beğenilmektedir. Resveratrol, kırmızı şarapta Fransızların doymuş yağlarda yüksek bir diyetin yanında çok ılımlı olmayan miktarlarda tüketmeyi sevdiği için bu bileşik, bir şişedeki Fransız Paradoksu olarak adlandırılmıştır ve istatistiklere göre Fransızlar çok düşük kalp hastalığı oranlarına sahiptir.
Kırmızı şaraptaki resveratrolün paradoksu tam olarak açıklaması pek mümkün olmasada, bazı bilim adamları bunun katkıda bulunan bir faktör olabileceğini söylemektedir. Üzüm toksinlere ve parazitlere karşı savunmada resveratrol ürettiği için resveratrol üzüm derisinde yüksektir. Ayrıca Japon Knotweed’den yapılan çeşitli meyveler, yer fıstığı, soya ve Itadori çayında bulunur.
Sınırlı çalışmalar antioksidan, antienflamatuar, yaşlanma karşıtı ve fitoöstrojen aktivitesini araştırmıştır. Resveratrol, kronik hastalıkların iyileştirilmesi için bazı potansiyele sahiptir. Araştırmacılar ayrıca hayvanlarda yaşam süresini etkileyebilecek kalori kısıtlamasının etkilerini taklit etme yeteneğini araştırmaktadır. Klinik çalışmalar resveratrolün muhtemelen güvenli olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, insanlarla uzun vadeli bir çalışma yapılmamıştır.
Resveratrol ayrıca büyük bir kusura sahiptir o da zayıf biyo yararlanımdır. Resveratrol bağırsaktan kana diğer polifenollerden (quercetin gibi) biraz daha iyi emilir. Ancak kan dolaşımında çok az serbest resveratrol bırakarak hızlı bir şekilde parçalanır. Bilim adamları, bunun hayvanlardan ve hücrelerden elde edilen bulguların çoğunun insanlar için geçerli olmamasının bir nedeni olduğunu söylemektedir. Ayrıca, resveratrol takviyeleri FDA tarafından tıbbi kullanım için onaylanmamıştır. Takviyeler genellikle sağlam klinik araştırmalardan yoksundur. Yönetmelikler onlar için üretim standartları belirler, ancak bunların güvenli veya etkili olduklarını garanti etmemektedir, bu yüzden almadan önce uzman bir doktorla görüşülmesi tavsiye edilir. Resveratrol çoğunlukla üzüm derisinde ve kırmızı şarapta bulunan bir polifenoldür. En büyük kusuru, potansiyel sağlık yararlarını sınırlayan zayıf biyo yararlanımdır.

Dozaj

Çoğu takviye 50-500 mg Resveratrol içerir. Bazıları genellikle 1.200 mg’a kadar daha yüksek dozlar içermektedir. Klinik veriler hala sınırlıdır. Mevcut klinik çalışmalarda tipik resveratrol dozları kullanılmıştır, bu dozlar şu şekildedir:
• Oral olarak alınan saf resveratrol dozu 150-500 mg/gün arasında değişmiştir. Bilim adamları, kilo kaybını araştırmak ve aralıklı oruç tutmanın uzun ömürlü etkilerini taklit etmek için, en az 30 gün boyunca 150 mg/gün resveratrol kullanmışlardır. Beyin dolaşımı ve seks hormonları üzerindeki potansiyel etkiler için daha yüksek dozlara ihtiyaç duyulmuştur.
• Günde 1-2 bardak şarap (100- 300 ml) içmek kalp hastalığı riskini azaltmış ve kan damarı sağlığını iyileştirmiştir. Alkolsüz şarap, özellikle zaten kalp hastalığı riski altında olan kişilerde daha yararlı olabilir.
Not: Şarap, otoimmün ve histamin sorunları olan insanlar için bir seçenek olmayabilir. Günde bir bardak şarap içmenin sizin için güvenli olup olmadığından emin olmayan kişiler uzman bir doktora müracaat etmelidir.
Klinik çalışmalar günlük 150-500 mg resveratrol kullandı; takviye üreticileri daha yüksek günlük dozlar önerme eğilimindedir. Resveratrol, oral kullanım için ek olarak birçok formda mevcuttur:
• Kapsüller
• Sıvı dolgulu kapsüller/yumuşak jeller
• Sıvı takviyeleri (Eniva ResVante Reserve gibi)
• Tabletler
• Lipozomal resveratrol
Resveratrol Nedir, Yan Etkileri ve Kaynakları Nelerdir?Çoğu çalışma trans-resveratrolün (cis-resveratrol ile karşılaştırıldığında) daha aktif resveratrol formu olduğu sonucuna varmıştır. Bu yüzden ürünün etiketi kontrol edilmesi önemlidir. Resveratrol ayrıca cilt bakımı veya topikal kullanım için çeşitli ürünler halinde formüle edilmiştir. Aşağıdakiler mevcuttur:
• Cilt bakımı için krem
• Ağrı kesici krem (daha yüksek resveratrol konsantrasyonu)
• Serum
• Jel
• Merhem
Resveratrol genellikle ağrı kesici kremlerde veya cilt bakım ürünlerinde diğer antioksidanlar veya bitkilerle birleştirilir.

Normal ve Yüksek Dozlar

Hormesis, vücuda küçük doz, akut stres getirme konseptidir, bu da onu daha da güçlü olan gelecekteki stresörler için hazırlayan bir reaksiyon ortaya çıkarır. Hazırlanırken, vücut daha yüksek performans durumuna geçebilir. Aslında, size çok fazla zarar vermeyen şey sizi daha güçlü yapar. Felsefe ile, potansiyel olarak tehlikeli megadoların tuzağına düşmemek çok önemlidir. Hayvan ve hücre temelli çalışmalarda resveratrol, düşük (normal) dozlarda ve çok yüksek (mega) dozlarda zıt etkilerle sürekli olarak hormonik yanıtları tetiklemiştir. Örneğin, düşük dozlarda resveratrol ülser iyileşmesini arttırır ve kan damarlarını korur. Ancak yüksek dozlarda iyileşmeyi geciktirebilir ve kalp hasarına neden olabilir. Hücresel çalışmalarda kullanılan dozlar, çok yüksek dozlu takviyelerde bile bulunan dozlardan çok daha yüksektir.

Biyoyararlanım

Resveratrol iyi absorpsiyona, ancak düşük biyoyararlanıma sahiptir.
Alınan resveratrolden çok azı kan dolaşımında serbest formda kalmaktadır. Bunun nedeni resveratrolün kandaki proteinlere veya lipoproteinlere bağlanmasıdır. Karaciğer enzimleri de hızla serbest resveratrol yakalar ve CYP450 enzimleri (sülfatlama ve glukuronidasyon) ile değiştirir. Hayvan bulgularına dayanarak, serbest form kan seviyeleri çok düşük olmasına rağmen, dokular hala resveratrol alabilir ve depolayabilir. Resveratrol nispeten küçük bir moleküldür ve beyne geçebilmelidir. Ancak insanların resveratrolü beyin de dahil olmak üzere herhangi bir dokuda depolayıp depolayamadıkları hala bilinmemektedir. Resveratrolün biyoyararlanımını potansiyel olarak artırmanın bazı yolları şunlardır:
• Karabiberde bulunan doğal bir bileşik olan piperin ile alınmalıdır
• Resveratrolün diğer polifenoller veya flavonoidlerle birleştirilmesi
• Lipozomal veya nano-resveratrol formülasyonlarının aranması
• Yüksek yağlı bir yemekle birlikte resveratrol almak (özellikle beyin koruması istiyorsa)
Bilim adamları ayrıca, kan-beyin bariyerini geçme yeteneğini arttırmak için resveratrolü değiştirmeye çalışıyorlar. Çalışmalar hala hayvanlarla sınırlıdır, ancak Piceatannol, Alzheimer hastalığı ile mücadele için umut verici bir resveratrol türevidir.

Sinerji

Çalışmalarda aşağıdaki resveratrol sinerjileri araştırılmıştır:
• Resveratrol orantılı olduğu SIRT1’in; Niagen NAD+alarak ek olarak SIRT artırabilir
• Kan damarlarını korumak ve yağ yakmak için Quercetin [8 , 9 , 10]
• Resveratrol, Genistein ve Quercetin, ucuz maliyetlerde kümülatif olarak benzer faydalar sağlayabilir.
• Resveratrol, D vitamininin aktivitesini arttırır (VDR ile) ve K2 vitamini ile sinerji içinde hareket eder. K2 vitamini ve resveratrol ile birlikte bol miktarda güneş ışığı almak menopoz sonrası kadınların sağlıklı kemiklerini korumasına yardımcı olabilir.
• Kurkumin
• Melatonin
• Turpgillerden elde edilen sebzelerden kükürt içeren biyoaktif bileşikler (glukozinolat Indole-3-karbinol gibi)
• Üzüm çekirdeği ekstresi

Resveratrol Diyet Kaynakları

Tipik olarak, resveratrolün toplam konsantrasyonu şu şekildedir:
• Kırmızı şarapta 0.2 ve 5,8 mg/L arasında (ortalama yaklaşık 2 mg/L)
• Beyaz şarapta sadece yaklaşık 0,68 mg/L
Kırmızı şarabın beyaz şaraba göre altı kat daha fazla trans-resveratrolü vardır; beyaz şarap, daha az çalışılmış ve muhtemelen daha az aktif olan yüksek seviyelerde cis-resveratrol içerir. Kırmızı şarap, daha yüksek resveratrol içeriğini açıklayan üzüm derisini çıkarmadan çıkarılır. Beyaz şarap, resveratrol açısından zengin üzüm derisi alındıktan sonra fermente edilmektedir. En zengin resveratrol kaynağı İspanya’nın kırmızı üzümlerinden gelmektedir (beş ons cam başına 1,89 mg).

Diğer Kaynaklar

Resveratrol Nedir, Yan Etkileri ve Kaynakları Nelerdir?Japon Knotweed’den yapılan Itadori çayı mükemmel bir resveratrol kaynağıdır. Itadori, Japoncada esenlik anlamına gelir. Bu çay, gıda kaynaklarına bağlı kalmak isteyen ancak kırmızı şaraba tahammül etmeyen (veya sağlık sorunları nedeniyle içmemesi gereken) insanlar için uygun olabilir. Resveratrolün diğer gıda kaynakları arasında bitter çikolata, çeşitli meyveler, soya ve çiğ veya haşlanmış fıstık bulunur. Çoğu gıdadaki resveratrol miktarı muhtemelen belirli sağlık yararları bekleyemeyecek kadar düşüktür. Örneğin:
• 1 su bardağı Haşlanmış Fıstık 1,28 mg Resveratrol içerir
• Fıstık Ezmesi, fincan başına 13 mg Resveratrol içerir
Yan Etkiler
Sağlıklı insanlar üzerinde yapılan klinik çalışmalarda 500 mg/gün’e kadar alınan resveratrol iyi tolere edilmiştir. Kanser hastalarına verilen yüksek dozda yüksek biyoyararlı resveratrol (5 g/gün), ciddi yan etkilere neden olmadı, ancak bazı hastalarda bulantı ve mide rahatsızlığı yaşanmıştır.
Çocuklarda
Uygun güvenlik verilerinin olmaması nedeniyle çocuklarda resveratrolden kaçınılmalıdır.
Gebelikte
Resveratrolün gebelikte metabolizma ve doğum öncesi sağlığı dengelemek için faydalı olduğu ileri sürülmüştür. Bununla birlikte, hiçbir klinik çalışmada gebe kadınlarda resveratrol araştırılmamıştır. Resveratrolün gıda yoluyla alınması büyük olasılıkla güvenlidir, ancak güvenlik verilerinin eksikliği nedeniyle takviyelerden kaçınılmalıdır. Gebelik boyunca resveratrol açısından zengin bir diyetle beslenen maymunlar üzerinde yapılan bir çalışmada resveratrolün hem iyi hem de kötü etkileri vardır, bu şekildedir:
• Gebelikte kilo alımını azaltmış, glikoz toleransını artırdı, fetüse kan akışını artırdı ve plasenta ve karaciğerin iltihaplanmasını azaltmıştır
• Bununla birlikte, fetuslardaki pankreası yaklaşık%40 oranında artırmış ve fetus pankreasındaki hücrelerin aşırı bölünmesine neden olmuştur.
Genel olarak, bebek için zararlı olabilir. Fetusun pankreasına etkileri ciddi bir endişe nedenidir.
Kediler ve köpekler
Resveratrol, burada insanlar için geçerli olan aynı sağlık yararları için köpeklerde genellikle güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, köpekler üzerinde yapılan çalışmalar neredeyse yoktur. İnsanların, köpeklerde toksik olan bazı bileşikleri, üzümlerde bulunan resveratrol dışındaki maddeleri tolere edebileceği iyi bilinmektedir. İnsanlara ek olarak resveratrolün artan ilgisi ve popülaritesi ile kullanımı evcil hayvanlara kadar genişledi. Üreticiler köpekler ve kediler için benzer resveratrol takviyeleri oluşturdular. Resveratrol ayrıca antioksidan ve ömrünü uzatan etkileri için özel köpek mamasına eklenir.
Bir çalışmada, köpeklerden alınan kana eklenen resveratrol, inflamatuar sitokinleri arttırdı ve anti-enflamatuar savunmayı azaltmıştır. Bu hücresel çalışmada kullanılan dozaj, tipik oral dozlarla gerçekleştirilebilecek dozdan daha yüksek olabilir, ancak yine de güvenlik endişelerini gündeme getirmektedir.

Kontrendikasyonlar

Resveratrol Nedir, Yan Etkileri ve Kaynakları Nelerdir?Resveratrol, demir emilimini ve/veya kan seviyelerini azaltabilir ve bu da anemiyi potansiyel olarak kötüleştirebilir. Resveratrol, demir metabolizmasında (hepcidin) yer alan ve demir emilimini azaltabilecek önemli bir proteini kodlayan genleri açmaktadır. Diğer yandan, resveratrolün demir metabolizması üzerindeki etkisi aşırı demir yükü durumunda faydalı olabilir.

İlaç Etkileşimleri

Resveratrol bağırsaktaki veya karaciğerdeki ilaçlarla, özellikle aynı karaciğer enzimleri tarafından parçalananlarla (CYP450) etkileşime girebilir. Resveratrol ile etkileşime girebilir:
• Statinler (Mevacor)
• Yüksek tansiyonu düşüren ilaçlar (nifedipin gibi)
• Kalp aritmilerini azaltmak için kullanılan ilaçlar (amiodaron)
• Antifungaller (Sporanox)
• Antihistaminikler (Allegra)
• Sedatifler/anksiyete karşıtı ilaçlar (Valium gibi benzodiazepinler)
• Antidepresanlar (Halcion)
• Antiviraller ve HIV ilaçları (proteaz inhibitörleri)
• Bağışıklık tepkisini azaltan ilaçlar (immünosüpresanlar)
• Erektil disfonksiyon (ED) ilacı
• Resveratrol ayrıca kan pıhtılaşmasını azaltarak, pıhtılaşma önleyici ilaçların (antikoagülanlar veya Aspirin, Clopidogrel, Dalteparin, Heparin ve Warfarin gibi antiplatelet ilaçlar) aktivitesini artırabilir. Bu ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız ve planlanmış bir ameliyatınız varsa, doktorunuzla görüşmeniz ve ameliyattan en az iki hafta önce resveratrol almayı bırakmanız gerekebilir.
• Diklofenak (Voltaren), Ibuprofen (Advil, Motrin), Naproksen (Anaprox) gibi NSAID ağrı kesiciler/anti-inflamatuarlar
• Bitkisel takviyeler St John’s Wort, Sarımsak ve Ginkgo biloba
Resveratrol çoğunlukla üzüm derisinde ve kırmızı şarapta bulunan bir polifenoldür. Bazı meyveler, baklagiller ve Japon Knotweed’den yapılan Itadori çayı da içerir. Bu küçük bileşik başlangıçta kalp sağlığını geliştirmek için popüler hale getirildi. Daha sonra klinik çalışmaların çürütüldüğü Fransız paradoksundan sorumlu olduğu düşünülüyordu. Resveratrol’ün en büyük kusuru, potansiyel sağlık yararlarını sınırlayan zayıf biyo yararlanımdır.

Kaynakça:
officialxtend.com
grandecig.com
examine.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Kaynak: buyayin.com

Bir cevap yazın

deneme bonusu veren siteler | deneme bonusu veren siteler