Mete Gazoz Dünya Zirvesinde

Olimpiyat şampiyonu olan Milli okçumuz Mete Gazoz dünya sıralamasında ilk defa zirveye adımını bastı bunu başarabilen ilk Türk okçu unvanını kazanmayı hak etti. 2022 Dünya Kupası serisinde 2.bölümün ardından puanlama güncellik kazandı. 2 basamak gerileyen ABD’li Brady Ellison’un liderliği elinden kayıp giderken Mete Gazoz ile efsane okçu Güney Kore’li Kim Woojin’le aynı puanı kazanarak zirveye ortak oldular.

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda gururumuz olan ve okçuluk branşında altın madalya alarak tam anlamıyla tarih yazan Mete Gazoz bir ilke daha adını yazdırdı. 2022 sezonun en önemli organizasyonu; Dünya Kupası serisinde Antalya ve Gwangju ayakları düzenlendi. 2. bölümün tamamlanmasının ardından dünya sıralaması yeniden gözler önüne serildi.

Erkekler klasik yayda megapari zirve değişti. 274 puana ulaşan Mete Gazoz 1 basamak, dünya okçuluğunun en iyi isimlerinden biri olan Güney Koreli Kim Woojin de aynı puanla 2 basamak yükselerek Milli sporcumuzla birlikte liderliğe ortak oldular. Geçen yılın Dünya Kupası finalinde altın madalya kazanan, Mete Gazoz’un olimpiyat yarı finalinde alt ettiği ABD’li Brady Ellison 273 puanla 2 basamak düşerek liderlikten 3. sıraya geriledi. 

Güncellemenin sonrasında Ellison 17 Haziran 2019’dan bu yana kaldığı zirveyi bırakırken Woojin en son Temmuz 2018’de yer aldığı zirveye geri döndü. Son 12 gündür 2. sırada bulunan Milli okçumuz Mete Gazoz ise sonunda kariyerinde ilk kez dünya sıralamasında zirveye oturdu.

İstanbul’un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri için Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Fetih Kupası’nın açılış töreni, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ve olimpiyat şampiyonu Mete Gazoz’un katılmasıyla yapıldı. Mete Gazoz adına dikilen menzil taşının da yer aldığı Beyoğlu’ndaki Okçular Vakfı’nda olan törende konuşan Mete Gazoz, “Burada 150 sene sonra bir menzil taşı dikilmesi benim adıma çok onure edici” diye konuştu. Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan da konuyla ilgili düşüncelerini şöyle ifade etti: “Buradaki menzil taşları, zamanının en iyi okçuları anısına adandı. Bunların yanında Mete Gazoz’un da menzil taşının bulunması, tarihte Türk milletinin okçulukta yeniden zirveye yürüyüşünün başlangıcı diye muhtemelen hatırlanacak”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DumanBet | Bahis siteleri | Sesimol.net