Grand Slam Tenis Turnuvaları Hakkında Bilgiler

Grand Slam turnuvaları Uluslararası tenis Federasyonu yani ITF tarafından düzenlenmiş olan bir turnuva çeşididir. Grand Slam turnuvasında 4 adet büyük tenis turnuvası birlikteliğini sürdüren bir durumdadır. Grand Slam ise 4 adet büyük tenis turnuvasına verilen bir isimdir. Major ya da Slam olarak da isimlendirilmekte olan Grand Slam turnuvaları, her sezonda belirli bir düzen içerisinde gerçekleşir. Grand Slam bir terim olarak da kabul edile bir turnuva ismidir. Bir sezon içerisinde yapılan 4 adet büyük tenis turnuvasının bütün hepsini aynı tenisçinin galip gelmiş olmasına Grand Slam olarak ismi verilir. Grand Slam terimini kazanmış olan bir tenisçi eğer diğer olimpiyatlarda da birinciliği hak etmiş konuma gelir ise “Golden Grand Slam” olarak nitelendirilmeyi hak eder. Grand Slam içerisinde Avustralya Açık Tenis Turnuvası, Fransa Açık Tenis Turnuvası, Wimbledon Tenis Turnuvası ve Amerika Açık Tenis Turnuvası yer almaktadır. Bu tenis turnuvaları her bir tenis oyuncusu için oldukça büyük bir önem niteler. Grand Slam turnuvaları düzenlemelere göre belirli ay ya da belirli tarihlerde gerçekleşir. Turnuvalar, ilk olarak Ocak ayında başlar ve Eylül ayında sonlanır.

Tenis Sporu ile İlgili Detaylar

Tenis sporu tüm dünyada olimpik ve global olan bir spor dalıdır. Tenis müsabakaları ya da antrenmanları, raket ve top ekipmanları ile birlikte oynanan bir spordur. Tenis toplarının rengi genel olarak neon sarı renkte olarak kabul görülür. Tenis sporunda yapılacak olan maçlarda ise toplamda 2 adet takım yer alır. Takımların içerisinde kurallar bazında en az 1 ve en fazla 2 adet oyuncu yer alır. Maçta olacak olan toplam oyuncu sayısı da bununla bağlı olarak 2 ile 4 kişidir. Bu sayıların altına inilmesi ya da üstünde durulması gibi durumlar kuralların dışında bulunur. Tenis sporunda yapılan maçlarda servis atışı ile maça başlangıç yapılmış olur. Teniste oyunlar set olarak isimlendirilir. En çok sete sahip olan takım ya da oyuncu sayıyı da alır. Bir tenis maçında rakibin öne geçebilmesi için totalde 2 sayı önde olması gerekir.

Tenis Sporunun Kuralları Nelerdir?

Tenis sporu yapılacak olan müsabakalarında ya da antrenmanlarında belirli kurallar dahilinde yapılır. Teniste temel kural atılan topun filenin üzerinden geçirilip, karşı takıma ulaştırılması gerekir. Oyuncular her sette bir, üç, beş gibi tek sayıların takibinde saha değişikliği yapmak zorundadırlar. Tenis maçları her zaman takımlardan birini yapacağı servis atışı ile başlar. Maçta kullanılan tenis topları ise hasar görmüş olacağından dolayı belirli bir süre sonra top değişikliğe gider.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DumanBet | Bahis siteleri | Sesimol.net