Bireysel Isıtma Sistemi Maliyeti

Bireysel ısıtma sistemleri birçok ısıtma sistemine oranla çok daha ekonomik ve konforlu seçenekler sunmakla birlikte daha ucuz diyebilmemiz için öncelikle hangi ısıtma sistemi ile karşılaştıracağımızı iyi saptamak gerekir. Getirileri, götürüleri, kullanım kolaylığı, faturada sağladığı tasarrufun yanı sıra bakım masrafları, tüm tesisat yükünün bireysel kullanıcıda olması gibi birçok avantajı ve dezavantajı içinde bulunduran bireysel ısıtma sistemleri yerine göre ekonomik seçenekler olmakla birlikte yerine göre diğer ısıtma sistemlerine oranla çok daha pahalı seçenekler olabilmektedirler.

Örneğin yerden ısıtma sistemlerini ele alalım. Halihazırda gerek sunduğu estetik, modern görünüm gerek yerden tasarruf gerekse hijyenik seçenekler doğrultusunda -ki yıllık kalorifer bakım maliyetleri hem yüksek hem de zahmetlidir- ekonomik ve muadillerine göre daha ucuz diyebiliriz. Ancak unutmayın yerden ısıtma sistemlerinde tüm tesisat yer döşemesinin altına gizlendiği için ısıtma sisteminde karşılaşılacak olası bir problemde yeri geldiğinde yer döşemesinin komple sökülmesi gerekebilmektedir. Bu da ilk etapta sağladığınız tüm tasarrufun bir anda çöpe gitmesine hatta bir de yerden ısıtma sisteminin tamiratına ek olarak deformasyona uğrayan yer döşemesinin maliyeti de eklenince kucağa başta belirttiğimiz gibi pek de ucuz veya ekonomik gelmeyebilir.

Bireysel Isıtma Sistemleri Maliyetleri

Bireysel ısıtma sistemleri maliyetleri tercih edilen ısıtma sistemine göre değişiklik göstermektedir. Elektrikli doğal gaz sobasından yoğuşmalı veya konvansiyonel kombilere, şöminelere hatta küçük elektrikli ısıtıcılara kadar geniş bir ürün yelpazesi sunan bireysel ısıtma sistemlerinde gerek ürünün kullanımı gerek ürünün harcadığı enerji gerekse olası tamirat gerektiren durumlarda ürünün tamirat maliyeti tercih edilen ısıtma sisteminin donanımsal ve yazılımsal ihtiyaçları doğrultusunda değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte bireysel ısıtma sistemlerinin gerek tesisat gerek ürün gerekse tamiratında tek, standart bir fiyat yoktur. Ürünlerin satışını yapan markaların tecrübeleri, kullandıkları materyallerin kalitesi ve uyguladıkları fiyat politikalarına göre fiyatlar değişmektedir. Ek olarak bireysel ısıtma sisteminin kullanılacağı alan ve o alanın ihtiyaçları doğrultusunda da fiyat politikası etkilenmektedir. Örneğin bireysel ısıtma sistemi olarak kombi seçiliyorsa kombinin daireye yerleştirilmesi ve tesisatının kurulmasının yanı sıra dairenin büyüklüğüne göre kullanılacak petek sayısı maliyeti etkilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DumanBet | Bahis siteleri | Sesimol.net