Adeta Bir Polis Köpeği Olan Golden Retriever 

Golden Retriever, 1865 yılında İskoçya civarında ortaya çıkmıştır. Brighton’ da batının tek yavrusu olarak bilinen “Nous” adında bir Retriever varmış. Newfoundland ve Irish Setter ırklarının eşleşmesi sonucunda elde edilmektedir.  “Nous”adlı Retriever köpek mükemmel bir yüzücü olmasından dolayı ve Guisachan’da yapılan av aktivitelerine çok çabuk adapte olup ava çıkan insanlara yardımcı olmuştur. 1868 yılında “Nous”, günümüzde soyu tükenmiş olan, Tweed Water Spaniel ırkından olan “Belle” isimli dişi köpekle çiftleştirilmiştir. “Belle” Tweed nehri civarında, Ladykirk adlı kasabada ikamet eden David Roberson‘dan elde edilmiştir. “Belle “, “Nous” ile olan çiftleşmesinden 4 adet sarı dişi yavru doğurmuştur.Yavrulara ise şu isimler konulmuştur:  “Ada “,” Primrose“, “Crocus” ve “Cowslip”.

Zeki Oluşuyla Tanınan Golden Retriever

Golden’lar tam bir aile köpekleridir. Aile bireyleri ile kolay ve çabuk iletişim kurabilmektedirler. Çocuklara ve bebeklere karşı samimi, dost canlısı ve korumacı tavırları onları köpek sahiplenme düşüncesine girilmesini sağlamaktadır.

Golden Retriever, kremden altın rengine dönen kürküyle güzel ve dayanıklı yapılı bir köpektir. Dış tüyleri su geçirmeyen bir yapıya sahiptir ve iç tüyleri sıktır. Dişleri makas ısırışı ile kapanır ve belirgin bir alın çıkıntısı vardır.  Burnu siyahtır. Gözler koyu renk, göz kenarları ise kahverengidir. Kulaklar orta büyüklükte ve düşüktür. Boyun ve baldırları kaslı, göğsü ise geniştir. Kuyruk uzun ve düzdür. Sık bir tüy dokusuna sahip olan Golden Retriever, yılda bir veya 2 kez yoğun olarak tüy dökmektedir. Bunun dışında normal hayatlarında hafif seviyede de olsa tüy döken Golden Retriever ırkı, aşırı alerjisi olan insanların bu ırk köpeğe bakmak zor gelebilmektedir. Diğer yandan haftada bir veya iki kez köpeği bir fırça ile fırçalayarak fazla tüylerin çoğunu alabilir ve ortalıktaki döküntü tüylerin önemli bir kısmından kurtarabilmektedir. Yemek konusunda köpeğinizin değil sizin günlük yemek miktarını ayarlamanız daha doğru olmaktadır yoksa aşırı kilolu olma ihtimaliyle beraber bu durum kalça problemleri yaratabilmektedir.

İyi huylarının yanında kötü karakter yapısından söz etmek gerekirse ki bu durum tamamen sahibinin köpeğine ilgi gösterip göstermemesiyle alakalıdır. Sevgisiz ve yalnız bırakıldıklarında yaramazlık yapmaya başlamaktadırlar ve hareketli ve aktif bir köpek ırkı oldukları için sürekli bir aktiviteye ihtiyaç duymaktadırlar aksi halde beklentisi olan köpek sahibinin uygun olmayan bir durum ile karşılaşması olağan olmaktadır. Aşırı sıcak kanlı yapılarından dolayı bekçi köpeği olma potansiyelleri neredeyse hiç yoktur. Eğitim konusunda kısaca dünyanın köpekler zekâ seviyesinde 4.lüğe sahip Golden Retriever ırkı gayet başarılıdır ve iyi işler yapmaktadırlar. Avcılık konusunda yeteneklidirler bataklık, sulak ve kara da kolaylıkla çalışabilmektedirler. Birçok yeteneğe ve yüksek zekâ seviyesine sahip olan Golden Retriever birçok konuda başarılı bir şekilde eğitim alabilir ve görevlendirilebilir. Bunlardan bazıları iz sürme, avcılık, vurulan avı getirme, narkotik köpeği, patlayıcı ve bomba imha köpeği, akut, kılavuz köpeği vs.

Golden Retriever Fiyatları

1500 TL ile 4.500 TL arası değişen fiyatları, eğitimine, yaşına, sağlık durumuna, aşılarına ve benzeri durumlara göre değişiklik gösterebilmektedir..

 

Bir cevap yazın